Lecznicza marihuana – informacje podstawowe

Opublikowane

Leczenie marihuaną, prawda czy fałsz?

Leczenie marihuaną to nie żart. To prawda, ale trzeba wiedzieć o jakiej marihuanie się mówi. Bo występuje ona w dwóch podstawowych postaciach, mianowicie rekreacyjnej i leczniczej. Marihuana rekreacyjna nie leczy, lecz odurza i czasowo zmienia postrzeganie świata, nastrój i reakcje. Jeśli ktoś mówi, że leczy się paląc skręty, to mija się z prawdą. Marihuana rekreacyjna może co najwyżej uzależnić psychicznie, bo zawiera psychoaktywny i uzależniający kannabinoid THC. Marihuana lecznicza też go zawiera, ale w tak małej ilości, że nie ma to praktycznie żadnego znaczenia. Ma znaczenie natomiast to, że zawiera ona dużą ilość kannabinoidu o nazwie CBD, który nie odurza, nie wprawia w wesoły nastrój, nie daje haju i nie uzależnia.

Lecznicza marihuana w Polsce i na świecie

W Polsce trwają właśnie prace nad przepisami mającymi kontrolować i regulować wprowadzanie do obrotu marihuany leczniczej. Marihuana rekreacyjna jest u nas zabroniona. Nie wolno hodować jej, rozprowadzać i sprzedawać. Można tylko kupować nasiona i kolekcjonować je. Na świecie trwa burzliwa dyskusja nad legalizacją marihuany leczniczej. Coraz więcej państw dopuszcza do obrotu marihuanę leczniczą. Obrót jest oczywiście kontrolowany, a środki zawierające marihuanę dostępne są tylko w aptekach. Najpopularniejszą postacią marihuany leczniczej jest olej z konopi, nazywany też olejem CBD. Można stosować go bezpośrednio aplikując kilka kropel pod język. Można też łykać kapsułki zawierające ten olej. Olej CBD obecny jest także w wielu preparatach przeznaczonych do pielęgnacji skóry. Dodaje się go tam ze względu na jego właściwości przeciwzapalne, kojące i odżywcze.

Lecznicza marihuana i jej zastosowanie

Leczniczą marihuanę stosuje się jako naturalny i nie dający przykrych skutków ubocznych środek przeciwbólowy. Chodzi o łagodzenie chronicznych bólów towarzyszących takim schorzeniom jak nowotwory, fibromialgii, stwardnienie rozsiane czy migrena. Wielu pacjentów twierdzi, że lecznicza marihuana działa tak samo jak morfina, ale nie otępia i pozwala normalnie funkcjonować. Lecznicze odmiany konopi stosuje się także u dzieci chorych na padaczkę lekooporną. Liczne badania potwierdzają, że zmniejsza ona znacząco ilość napadów w ciągu doby.